Pustkowo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pustkowo jest niewielką, ale niezwykle urokliwą miejscowością letniskową nad Bałtykiem. Administracyjnie przynależy do regionu Wybrzeża Rewalskiego.

Tutejsze kąpielisko obejmuje 200 metrów linii brzegowej, przy której rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża. Największą atrakcją miejscowości, obok piaszczystego wybrzeża jest wysoki na ponad 20 metrów Bałtycki Krzyż Nadziei, będący repliką Krzyża ze szczytu Giewontu.

W lecie, uliczki Pustkowa prezentują się szczególnie pięknie, kiedy to nie brakuje na nich kolorowych kwiatów i starannie przystrzyżonych krzewów. Pustkowo sprzyja też spacerom i przejażdżkom rowerowym, ponieważ przebiegają przez nie szlak turystyczny i szlaki rowerowe. Dla fanów tenisa natomiast, rokrocznie organizowany jest tu Amatorski Turniej Tenisowy Pustkowo Cup.

W tym niewielkim miasteczku, jest się również gdzie zatrzymać. Znajduje się tu bowiem wiele obiektów, wśród których są zarówno pensjonaty, domki letniskowe, hotele, kwatery, pokoje, ośrodki rehabilitacyjne, jak i campingi - z pewnością jest więc w czym wybierać.

Historia

Pustkowo, niegdyś niemieckie Pustchow, swoją pierwszą wzmiankę posiada w dokumentach z 1159 roku. To one potwierdzają nadanie Pustkowa przez księcia Racibora klasztorowi Grobe na Uznamie. Dlatego też miejscowość tę uznaje się za jedną z najstarszych w gminie Rewal. W latach 1337 - 1753, Pustkowo należało do rodziny von Karnitz. Od połowy XVIII wieku zaś, wieś już regularnie zmieniała właścicieli. 

Początkowo, w Pustkowie mieszkali głównie chłopi. W XVII w. pojawili się pierwsi rybacy, a w XVIII w. ceglarz i oni także osiedli tu na stałe. Napływ letników rozpoczął się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to rozpoczęto rozwój i rozbudowę wsi o kolejne obiekty turystyczne i gastronomiczne. W 1904 roku powstały tu pierwsza karczma i domy gościnne. Przed samą I wojną światową w Pustkowie przebywało około 300 przyjezdnych wczasowiczów. 

W Pustkowie, w czasie II Wojny Światowej, na terenie poligonu powstały łącznie trzy obozy pracy przymusowej. Pierwszym z nich był obóz pracy dla Żydów, stworzony w roku 1940. Na jesieni 1941 roku, u stóp tzw. Królowej Góry (późniejszej Góry Śmierci) uruchomiono kolejny obóz, tym razem dla jeńców radzieckich. We wrześniu 1942 r. powstał już trzeci obóz pracy przymusowej i tym razem dla Polaków. Wszyscy więźniowie: polscy, żydowscy i radzieccy pracowali na terenie poligonu, przy budowie infrastruktury wojskowej.

Krótko po zakończeniu II wojny światowej Pustkowo zasiedlać zaczęli repatrianci ze wchodu.

11 maja 1947 roku do Pustkowa przybyli pierwsi stali osadnicy. 65 lat później, 11 maja 2012 roku odsłonięto pomnik upamiętniający 65. rocznicę osadnictwa, z pamiątkową płytą dedykowaną tym, którzy związali swe życie z Pustkowską ziemią.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia